Tvoríme litofán - fotografie na 3D tlačiarni

Tvoríme litofán - fotografie na 3D tlačiarni

Tvoríme litofán - fotografie na 3D tlačiarni

Litofán je leptané alebo tvarované umelecké dielo vo veľmi tenkom priesvitnom porceláne, ktoré je zreteľne viditeľné iba pri spätnom osvetlení svetelným zdrojom. Je to dizajn alebo scéna v hĺbke, ktoré sa javia ako tóny „en grisaille“.

Moderné litofány boli prvý krát vyrobené v Európe v 20 tych rokoch 20. storočia. Ich názov pochádza z gréckych slov "litho" a "phainen", ktoré znamenajú „spôsobiť, aby sa objavili“. Pôvodný proces vytvárania litofanónov, ktorý sa nazýval e-mail ombrant, vyvinul prvýkrát Francúz menom Paul de Bourging v roku 1827. Brit Robert Griffith Jones neskôr kúpil právo na výrobu litofanónov v roku 1828 a predával výrobné licencie anglickým továrňam. V Európe a v Spojených štátoch sa v 18. rokoch vyrobili státisíce litofanónov. Niektorí vedci tvrdia, že táto myšlienka pôvodne pochádzala z Číny počas dynastií Tchang alebo Ming, ale nie je známa žiadna litofánová doska vyrobená v Číne pred rokom 1800.
Najskoršie litofanóny sa vyrábali vyrezávaním obrazu do vosku, vytváraním sadrovej (alebo niekedy kovovej) formy z vosku a odlievaním porcelánu pri teplote 2 000 stupňov C. Porcelánové litofány často počas tohto procesu praskali od tepelného namáhania a hotové litofány boli typicky 1,5 až 6 mm hrubá. Vďaka týmto vlastnostiam bola výroba litofánu pracovne náročná, riskantná a nákladná. Bežné scény zamerané na náboženstvo, portréty, literatúru a umelecké diela. Litofany boli zakomponované do dekorácií, jemného porcelánu a dokonca aj na dno pivných Steins (aby ste vedeli, kedy treba znovu naplniť).

Vývoj nových spôsobov výroby litofanónov je čoraz ľahší. V 20. rokoch 20. storočia umožnil príchod CNC obrábania výrobu litofanónov vyrezávaním litofanónov z priesvitných, neporéznych materiálov. To výrazne znížilo riziká spojené s výrobou litofánu. Dnes je najbežnejším spôsobom, ako vytvoriť litofán, ich 3D tlač z plastu alebo živice. Proces 3D tlače je vždy dosť zložitý, ale môže viesť k vynikajúcim litofánom, ktoré majú výrazne nižšie náklady na prácu a materiál ako odlievanie alebo CNC obrábanie. 3D tlačené litofány môžu ľahko obsahovať rozhranie s podsvietením, aby bol viditeľný ich obraz.

Zdroj : lithophanemaker.com

Aká je vaša reakcia na článok?

like
1
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0